ZBIORY

Nasze zasoby biblioteczne możemy podzielić na typowe źródła drukowane oraz literaturę specjalistyczną z zakresu nauk pomocniczych historii oraz zbiory archiwalne gdzie najstarszy posiadany przez nas dokument herbowy wydano w roku 1480.

Spisy szlachty.

Posiadamy bogaty zbiór spisów szlachty dokonywanych przez poszczególne kancelarie cesarskie i królewskie stanowiące podstawę do szybkiej weryfikacji czy dana osoba w danym kraju uznawana była za osobę szlachetnie urodzoną bądź była nobilitowana. Posiadamy spisy szlachty Królestwa Polskiego, Szlachty Galicyjskiej i Bukowińskiej, Królestwa Czech, Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, aktualne nobilitacje Królestwa Belgii, nobilitacje węgierskie oraz almanachy i spisy z takich krajów jak Szwecja, Wielka Brytania, Szwajcaria, Czechy, kraje niemieckie i wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje sześciotomowe dzieło Karla von Franka poprzedzone kilkudziesięcioletnią pracą w archiwach, w którym to spisał wszystkie nadania cesarskie. Niezwykłe dzieło zawierające dokładny spis nie tylko nobilitacji ale również dokumentów podwyższenia stanu, informacje o posiadanych stopniach wojskowych, orderach oraz piastowanych stanowiskach.

Almanachy Gotajskie

Naszym zdaniem Almanachy Gotajskie są niedocenianym przez polskich historyków źródłem wiedzy. W naszym kraju są one mało znane i rzadko wykorzystywane. Jest to spis genealogiczny szlachty Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. (zainteresowanych odsyłamy do naszego wykładu i prezentacji na temat almanachów pod zamieszczonym tu linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ixmIKNFGp2g) Mamy dostęp do 400 almanachów stanowiących prawdopodobnie największą prywatną kolekcję w Polsce.

Herbarze

Istotną część naszej kolekcji stanowią herbarze. Posiadamy wszystkie “klasyki polskie” tj. Niesieckiego, Paprockiego, Uruskiego, Bonieckiego, Potockiego, itp.. Same herbarze polskie oraz opracowania pomocnicze i źródła pozwalają nam na weryfikację i wiedzę o ok. 400 000 nazwisk szlachty polskiej wraz z ich pochodzeniem i herbem. Ponadto posiadamy też herbarze z praktycznie wszystkich krajów historycznych Europy. Do naszych najważniejszych pozycji możemy zaliczyć sześciotomowy herbarz Siebmachera z pierwszym wydaniem z 1605 roku, ręcznie wykonany pruski herbarz Tyroffa liczący 38 tomów (nasz egzemplarz w pięciu tomach jest ręcznie malowany i był przeznaczony na dwór króla pruskiego), unikalny “Herbarz Bałtycki” Carla von Klingspora, XVII-wieczny francuski herbarz “Armorial Vniversel” (1654). Na uwagę zasługuje również “Herbarz Bałtycki” autorstwa Patrick’a von Glassenapa sygnowany przez tamtejszy związek szlachty czy “Herbarz Niderlandzki” autorstwa doktora Kitsa (1936).

Kalendarze Monachijskie Otto Huppa.

Otto Hupp, niewątpliwy geniusz heraldycznej kreski od roku 1885 wydawał „Kalendarze Monachijskie”, w których umieszczał drzewa genealogiczne rodów panujących oraz herby i informacje o szlachcie niemieckiej. Możemy tu znaleźć informacje o m.in. szlachcie śląskiej czy tej, która przeszła później na służbę Rzeczypospolitej, np. Denhoffowie czy Platerowie. Podziw budzi styl figur heraldycznych stosowanych przez Huppa. Możemy się również pochwalić oryginalnym dokumentem podwyższenia do stanu baronowej Wilhelminy von Stieber, który został sporządzony w pracowni Otto Huppa i  własnoręcznie przez niego namalowany.

Zbiory europejskich nobilitacji i dokumentów podwyższenia stanu.

W zbiorach posiadamy unikalny zbiór dokumentów nobilitacyjnych i podwyższenia stanu będący przykładem dyplomatyki europejskiej.

Zbiór obejmuje:

  • Nobilitacje
  • Dokumenty podwyższenia stanu rycerskiego, baronowskiego i hrabiowskiego
  • Dokumenty uznające stan szlachecki podpisane przez palatynów Rzeszy
  • Odpisy dokumentów szlacheckich wystawione przez kancelarie królewski i cesarskie
  • Potwierdzenia szlachectwa
  • Dokumenty nadań orderowych
  • Brytyjskie dokumenty herbowe
  • Nadania orderowe

Nasze zbiory obejmują dokumenty terenów Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Królestwa Francji, Królestwa Hiszpanii, Królestwa Wielkiej Brytanii, Królestwa Belgii i Niderlandów, kraje niemieckie takie jak Bawaria , Saksonia i Prusy.

Nasz zbiór liczy około 100 obiektów.