SZLACHECTWO W EUROPIE

„Szlachectwo w Europie”

Europa Nobilita – pod takim hasłem budowaliśmy nasze przedsięwzięcia między innymi wystawy, konferencje i spotkania, pragnąc ukazać jedność instytucji szlachectwa w Europie. Mimo, że poszczególne heroldie, czyli urzędy zajmujące się oprawą szlachectwa, nie posiadały nigdy struktury międzynarodowej, wszystkie stosowały te same zasady heraldyczne i dyplomatyczne.

Nasze zbiory pozwalają na dotarcie do szerokiego spektrum tego zagadnienia. Obejmują one zarówno źródła, czyli dokumenty nobilitacyjne, jak również spisy i rejestry z krajów europejskich, pozwalając nam na rzetelną i wiarygodną weryfikację historii nadań szlacheckich rodów.

Podstawową zasadą uzyskania szlachectwa jest otrzymanie go z rąk suwerennego władcy. Oczywiście bywają wyjątki od tej reguły. W Królestwie Polskim jedynym suwerenem był król, który oprócz szlachty odwiecznej nobilitował także zasłużonych dla Rzeczypospolitej. Niemniej jednak, gdy w roku 1443 biskupi krakowscy zakupili Księstwo Siewierskie, poczuli się suwerennymi władcami i tytułując się książętami Siewierza jako „suwereni” zaczęli nadawać tytuły szlacheckie.

Nasze badania nie obejmują wyłącznie terenów Rzeczypospolitej, posiadamy również literaturę i źródła obejmujące nadania szlacheckie w Europie.

Zapraszamy wszystkich poszukujących rodzinnych korzeni, źródeł i literatury tematu do kontaktu i konsultacji.